Kalendarz Ślężański 2017-2018

March 31, 2017 8:02 pm

Może się to wydawać żartem primaaprilisowym, ale na pewno nie jest. To najnowsza edycja Kalendarza Ślężańskiego 2017-2018. Zupełnie inna stylistycznie i tematycznie. Tym razem nie zawiera panoram, widoków, ciekawych akcentów architektonicznych. Wewnątrz znajduje się miniaturowe herbarium, bo ze względu na szczupłość miejsca, zawiera tylko kilku przedstawicieli świata roślin Masywu Ślęży i najbliższych okolic.

Dlaczego akurat rośliny? Ten region to bardzo bogate zbiorowisko florystyczne. Na pierwszy rzut oka może się wydawać niepozorne i ubogie, ale po uważniejszym rozejrzeniu się, pokazuje swoje bogactwo i bardzo piękne oblicze. Bogactwo, form, kształtów, kolorów, zmienność względem pór roku. To bardzo fascynujący świat, który po powiększeniu na fotografii, przenosi w zupełnie inny wymiar. Dodatkowo rozbudza instynkt łowcy i motywuje do coraz dalszych i intensywniejszych poszukiwań, nowych kadrów i stanowisk z ciekawymi roślinami. Dla mnie otworzyła się nowa wielka przygoda fotograficzna, na wiele plenerów.

W tym miejscu muszę podziękować bardzo gorąco Panu dr hab. Krzysztofowi Świerkoszowi. Bez jego bezcennej pomocy, wiedzy, uwag i poświęconego czasu, ta publikacja nie miałaby prawa w ogóle zaistnieć.

Z mniej przyjemnych spraw, niestety jest to ostatnia publikacja w takiej formie jak dotychczas. Od następnej edycji nie będzie już wersji kolekcjonerskiej drukowanej. Ta jest ostatnią.

Od 3 kwietnia 2017 będzie można zamawiać wydrukowane egzemplarze . Nakład jest ściśle limitowany, więc szybkie podjęcie decyzji jest jak najbardziej wskazane. Na razie można przejrzeć sobie Kalendarz w serwisie ISSUU.com.